+420 603 481 556
 • Pražské túry

Description

Projedete se v trabantu po Praze tak, jak jste Prahu v životě neviděli! Zažijete adrenalin, dozvíte se kopec zajímavých informací a hlavně si užijete skutečného veterána.

Trabant 601 není jenom auto, ale životní styl! Trabanty přežily komunistickou éru a dožily se kapitalismu, trabanty jsou výjimečným kouskem naší historie.

Místo vyzvednutí je dle domluvy, Praha 1 a Praha 8 je bez příplatku. Projedete se Chotkovými sady, nad Pražským hradem, pojedeme až mezi Strahovské Stadiony. Tam si popovídáme o Strahovských stadionech a zajímavých faktech strašidelného 20tého století. Na velkém parkovacím místě si budete mít možnost vyzkoušet sami řízení trabantu.

Vezmeme vás na vyhlídku ze Strahovského kláštera a taky provezeme kouskem Nového Města. Když vyjde čas, je možné a rychle navštívit i Národní památník hrdinů heydrichiády, případně tam i túru ukončit, aby jste měli více času na prohlédnutí expozice. Trasa a délka túry se dá podle Vašich speciálních požadavek upravit a případně prodloužit.

Maximální počet do jednoho trabantu jsou tři lidi. K dispozici máme momentálně dvě auta. Využijte jedinečnou situaci a speciální COVID slevu.

Cena: 1 980 CZK/79 EUR za jízdu
Délka túry: 75 minut

Got questions or special requirements?

Contact us anytime, we're happy to help and organize the best experience for you!
E-mail: info@artofyourtravel.com
Phone (WhatsApp): +420 603 481 556
Skype: artofyourtravel


Book this tour:

+
-

No. of People 1

TripAdvisor Reviews

 • star rating  Perfect! Lots of fun and very interesting at the same time! Ondra was the perfect guide and the whole company and their staff is great! I and my family had... read more

  simonemR8735EI
  October 3, 2022

  star rating  Martina was absolutely fantastic with her personal stories and passion on this tour! I would highly recommend going with her anytime to get the events surrounding the history of... read more

  26garrettt
  August 9, 2022
 • star rating  Fantastic! Highly recommend when in Prague, not only do you get yo ride around in a cool little car, you get an informational tour. And she let us drive too!... read more

  835tarynb
  August 8, 2022

  star rating  Martina is an amazing guide and knows everything about Prague!! Very service minded and helpful. Highly recommend!!!

  236lucaskarlsson
  July 30, 2022

Recommended for you

Featured

Wild Ride in Trabant 601

Featured

Fairytale Town and Unesco Heritage: Český Krumlov

Featured

Mountains Tree Top Walk and Off-road Scooters


Callback
close slider

  Got questions? We'll call you back!

  Send us your phone number and we will shortly call you back.


  By sending the Callback form, you agree with processing your personal data. This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

  × Chat on WhatsApp